poniedziałek, 30 listopada 2015

5 powodów dlaczego powinieneś i nie powinieneś czytać

Rozprawka w temacie zalet i wad czytania sprowadza się do pięciu argumentów, które równie mocno przekonają was jak i zniechęcą do czytania.

1. Rozwiniesz wyobraźnię.

Nauczysz się widzieć i odczuwać więcej. Zobaczysz sprawy z innego punktu widzenia. Ujrzysz świat z szerszej perspektywy. Będziesz patrzył głębiej i bardziej dociekliwie, będziesz przeżywał tysiące fascynujących żyć.

Będziesz chciał więcej od życia. Przesiedzenie go przy biurku w korporacji stanie się dla ciebie niemożliwym koszmarem. Nigdy nie będziesz zadowolony – zawsze będzie ci czegoś brakować. Ludzie będę cię coraz mniej rozumieć, twoje relacje na tym ucierpią i będziesz nieszczęśliwy. Każda następna strona w książce natychmiast ukoi twój ból, a pogorszy sytuację w przyszłości.


2. Dowiesz się więcej o świecie.

Poznasz fantastyczne światy, których potęga zakwitnie w twojej głowie. Dowiesz się, jak żyją ludzie w innych częściach świata, zobaczysz egzotyczne cuda, o których ci się nie śniło. Patrząc na wszystko co cię otacza zaczniesz analizować jego pochodzenie, historię i istotę. Będziesz z ciekawością zaglądał w twarze przechodniów z ulicy, odgadując w nich wielkie opowieści.

Dotrze do ciebie, że żyjesz na maleńkiej, pękającej krze płynącej przez ogromny ocean. Rozmiar świata Cię przytłoczy, a twoje ograniczenia przerażą. Przestraszysz się życia przesypującego się przez palce jak piasek. Ludzie będą cię coraz częściej rozczarowywać. Dzielona przez ludzi niewiedza prowadzi ich do prostych i zdecydowanych sądów, które budują między nimi silne więzi. Ty nie będziesz potrafił budować takich więzi, poznasz się bliżej z samotnością. Ostatecznie stwierdzisz też, że wszystko jest względne i nie będziesz miał opinii na żaden temat.

3. Będziesz więcej marzyć.

Będziesz chciał wciąż więcej. Twoje wielkie marzenia zaszczepią w twoim życiu pasję i dostarczą ogromnej energii. Zapragniesz więcej od życia. Będziesz wiecznie głodny, odważny i otwarty. Będziesz ruszał sprintem przed siebie, goniąc to, co życie jeszcze przed tobą skrywa. Będziesz zawsze w podróży, będziesz wszędzie szukać i odkrywać. Dla niektórych staniesz się inspiracją, idolem, a dla niektórych…

…obiektem drwin, niechęci i nierozumienia. Twój styl życia przez wielu nie będzie akceptowany, jak nigdy będą oni chcieli decydować o twoim życiu i udowadniać ci twoje błędy. Nawet jeśli będziesz szczęśliwy, dla niektórych na zawsze pozostaniesz świrem, niedojdą i życiową pokraką.

4. Będziesz bardziej kreatywny

Twoje pomysły przyćmią - albo przeciwnie - olśnią wszystkich wokół. Będziesz innowatorem, może stworzysz wehikuł czasu, albo maszynę syntetyzującą schabowe ze świńskich pierdów. 

Możesz zostać legendą - choć wszyscy będą mieli cię w dupie za twojego życia, to może po kopnięciu w kalendarz, ktoś wpisze twoje nazwisko do haseł w Wikipedii albo nazwie ku twojej czci jakąś ulicę. Tak czy inaczej, w przyszłości dla ludzi najbardziej liczyć się będzie co najwyżej to, że na ulicy twojego imienia jest monopolowy. A tak w ogóle, to żadnego z wyżej wspomnianych rewolucyjnych wynalazków mimo wszystko raczej nie wynajdziesz. Jako geniusz będziesz wolał zagłębiać się w kolejne książki i filozoficzne dywagacje, zamiast pracować za grube miliony dla skomercjonalizowanych laboratoriów naukowych czy tworzyć dla innych applów przełomowe technologie w zabawkach dla dorosłych.


5. Zainwestujesz/stracisz czas i pieniądze

Średnio dużo pieniędzy oraz mnóstwo czasu poświęcisz na opowieści o fantazjach, przygodach, podróżach i filozofiach. Czas zleci niezauważenie, a zniknięcie pieniędzy trochę bardziej rzuci się w oczy, ale waga doświadczeń będzie po stokroć przekraczać wartość złota.

Stracisz życie na wyimaginowane bajki, które będą cię coraz bardziej odsuwać od zwykłych ludzi. Niemal oślepniesz, dostaniesz garba, żylaków, a swoich przetłuszczonych włosów i brzusznej opony pewnie nawet nie zauważysz. Twoje zachowanie w każdej codziennej sytuacji będzie śmieszyć postronnych. Z pewnością nie będziesz miał drogich ubrań czy designerskich mebli, nie będziesz umiał zachować się w towarzystwie i na zawsze zostaniesz w oczach innych dziwakiem i leniem.

1 komentarz:

  1. Wypisałeś i opisałeś wszystko to co od kilku lat mnie zasmuca i przytłacza... Tyle, że ja nie podzieliłem się z tymi spostrzeżeniami z nikim, a Ty zrobiłeś z tego artykuł... Bardzo dobrze napisane...miło wiedzieć, że nie jestem nienormalny widząc, poza zaletami, poważne wady czytania.

    OdpowiedzUsuń