środa, 12 października 2016

Jak się ukulturalnić w internecie

Czy da się ukulturalnić przez internet? Czy siadając przed monitorem skazani jesteśmy na stratę czasu na oglądaniu gigabajtów memów, godzin kompilacji faili i setek zdjęć kotków? Aby nie pogrążać się w te niebezpieczne otchłanie wystarczy odrobina samodyscypliny oraz, co najważniejsze, świadomość gdzie w internecie "warto bywać". 


Jeśli wiemy gdzie zaglądać, możemy w sieci oprócz wszelakich nienawistnych i ignoranckich treści, odnaleźć także mądre głosy inteligentnych ludzi. Internet jest przecież, parafrazując klasyka, jak szambo z diamentami i nawet tutaj możemy się odchamić, jeśli nauczymy się z niego umiejętnie wyławiać świecidełka. Aby pomóc bliźnim w tej doniosłej misji, przedstawiam wam listę moich ulubionych programów kulturalnych, które możecie odnaleźć za darmo w internecie. Wszystko o filmach, muzyce, książkach, artystach, wydarzeniach, a przede wszystkim o życiu. W dodatku, kierując się upodobaniami współczesnego człowieka, nie umieściłem w artykule żadnego miejsca sieci, w którym trzeba przeczytać więcej niż parę linijek tekstu na raz. Obiecuję zatem, że po przebrnięciu przez moje kilka akapitów, będziecie mogli tych słuchać i oglądać (chociaż wciąż głównie o słowie pisanym!)

Na niejakie wyróżnienie w postaci pierwszego miejsca na liście zasługuje program Dezerterzy. Stosunkowo od niedawna na antenie TVP możemy posłuchać rozmów pisarza Łukasza Orbitowskiego z ludźmi reprezentującymi przeróżne oblicza kultury. Wśród tych osób spotkamy polskich muzyków, pisarzy, scenarzystów, fotografów, artystów wizualnych i wielu innych. Każda z nich to tytułowy "Dezerter", silne, twórcze indywiduum, którego niebanalne poglądy na temat sztuki czy otaczającej nas rzeczywistości warto poznać. Oglądając program Orbitowskiego mamy też świetną okazję, aby poznać nowe, obce lub mało nam do tej pory znane aspekty polskiej kultury. 


Anja Orthodox w "Dezerterach"

Bardzo podobną formę ma inny, starszy program Telewizji Polskiej Kultowe Rozmowy, prowadzony przez Tomasza Raczka i Katarzynę Marcysiak. Możemy w nim obejrzeć ciekawe wywiady nie tylko z artystami, ale z postaciami medialnymi w ogóle. Przygotujcie się na tematy osobiste i drażliwe.Małgorzata Halber w "Kultowych Rozmowach"

Ciekawe kwestie nie tylko kulturalne, ale także społeczne czy polityczne poruszane są w kolejnym programie TVP - Hali Odlotów. Każdy odcinek to tematyczna debata dwójki prowadzących z kilkoma gośćmi, reprezentującymi zwykle różne światy (nauki, kultury czy biznesu) oraz, co za tym idzie, odmienne punkty widzenia. W Hali możemy dowiedzieć się mnóstwo o nowinkach świata kultury, jak również wysłuchać celnych komentarzy dotyczących aktualnych problemów społecznych.


O konsumpcjonizmie w "Hali Odlotów"

W dobie internetu radio jak medium przeżywa moim zdaniem drugą młodość. Audycje radiowe są zwykle dostępne bezpłatnie na stronach internetowych oraz przechowywane w archiwach, dzięki czemu możemy ich słuchać na żądanie. W dodatku radio zaskakująco odnajduje swoje miejsce we współczesnym trybie życia większości ludzi, opartym na ciągłym pośpiechu i robieniu wielu rzeczy naraz - możemy go słuchać stojąc w korku w drodze do pracy, neurotycznie walcząc na siłowni o idealną sylwetkę, a przede wszystkim zmywając naczynia i obierając ziemniaki! Dodajmy do tego, że programy radiowe, statystycznie rzecz biorąc, stoją na nieporównanie wyższym poziomie w kwestiach tematycznych i merytorycznych, niż większość tych telewizyjnych.

Jedna z najlepszych polskich audycji radiowych o kulturze to moim zdaniem Z najwyższej półki Trójki. Śledząc program Michała Nogasia nie umknie nam żadne ważne wydarzenie ze świata literatury polskiej czy światowej - część audycji ma właśnie charakter newsów ze świata książki, inne to obszerne wywiady z twórcami, w których, co warto podkreślić, prowadzący bardzo kompetentnie dopytuje o szczegóły pisarskich koncepcji oraz interpretacyjne niuanse dotyczące omawianych książek. 


Wiesław Myśliwski w "Z najwyższej półki"

Osobom bardziej niecierpliwym polecam natomiast kilkunastominutową audycję Patrycji Wanat Kultura osobista, której możemy posłuchać od wtorku do piątku w radiu Tok FM (oraz oczywiście w jego archiwach). Szybki przegląd wydarzeń w świecie kultury - książki, muzyki czy filmu, w tym nie tylko cenne rekomendacje ale także relacje z festiwali czy rozdań nagród. Do tego także poniedziałkowa Kultura domowa, tj. "wszystko z perspektywy domowego fotela", w tym głównie o ciekawych materiałach, które można bezpłatnie odnaleźć w sieci.

Wreszcie także w największym królestwie internetowego marnotrawstwa czasu, czyli Youtube, znajdziemy wiele zakamarków wartych odwiedzenia przez osobników zainteresowanych ambitną kulturą. Pośród bezdroży tego serwisu udało mi się znaleźć kilka małych, niedocenianych kanałów, z których najcenniejsze wydają mi się te udostępniające wywiady, spotkania autorskie czy panele dyskusyjne z pisarzami. 


Wywiad z Katarzyną Bondą w serii Młoda Polska Proza

Na Youtube możemy m.in. obejrzeć bezpłatnie część odcinków programu TVN24 Xięgarnia. Wywiady z pisarzami dostępne na tym kanale, zwykle dotyczące ich najnowszych publikacji, niestety nie zawsze trzymają wysoki poziom. Ale chociaż Agata Passent w co drugim swoim pytaniu wymachuje feministycznym sztandarem ("Dlaczego w Pana książce kobiety są takie, a takie?!"), to drugi z prowadzących, Filip Łobodziński, potrafi sprawnie skierować rozmowę na interesujący tor.

Inny kanał, Muzeum Literatury, oferuje przede wszystkim filmy ze spotkań autorskich oraz debat z autorami. Zapewniam, że wiele z nich to naprawdę świetne, błyskotliwe dyskusje. Moją ulubioną jest chyba panel dyskusyjny, w którym swojej tezy o tym, że czytanie jest przereklamowane, broni przed widzami oraz hordą bezwzględnych polonistów pisarz (!) Szczepan Twardoch.


Szczepan Twardoch - "Czytanie jest przereklamowane"

Ostatnią moją rekomendacją niech będzie Instytut Książki. Na kanale tego przedsięwzięcia znajdziemy głównie krótkie, parominutowe filmiki przedstawiające sylwetki autorów czy wyrywki z rozmów z nimi oraz zwiastuny ich książek. Polecam też serię, w której ludzie kultury (nie tylko sami pisarze) polecają książki na pory roku. To szereg dopieszczonych wizualnie krótkich filmików inspirujących do nowych (jak również starych) lektur.


"Książki na jesień" od Tokarczuk, Majewskiego i Śliwińskiego

Największym problemem z promocją kultury w internecie jest moim zdaniem fakt, że często trudno w ogóle dowiedzieć się o istnieniu tego rodzaju programów. Większość z tych, które przedstawiłem, odkryłem przez przypadek poszukując informacji o książkach. Mam nadzieję, że zainteresują was, a jeśli znacie inne warte polecenia miejsca w internecie dla moli książkowych (na które jakoś mimowolnie postawiłem nacisk w tym artykule), jak również melomanów czy kinomanów to zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz